Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
مجازی سازی

انواع مدل های مجازی سازی (Virtualization)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مجازی سازی سرور (Server Virtualization):

مجازی سازی سرورها یعنی استقلال سیستمهای فناوری اطلاعات ازسخت افزار جهت بهره برداری بیشتر از امکانات سرورها و سخت افزارها و صرفه جوی درهزینه های نگهداری سرویس های اطلاعاتی.

مجازی سازی دسکتاپ (Desktop Virtualization):

 

راهکاری است که توسط آن کامپیوترهای شخصی (Desktop) از سرور فیزیک که هر کاربر در مدل قدیمی Client-Server داشت، چه از لحاظ نرم افزاری و یا از لحاظ سخت افزاری، بصورت مستقل عمل خواهد کرد. به این معنا که فن آوری ذخیره سازی، پردازش اطلاعات و اجرای سیستم عامل بر روی یک سرور مرکزی صورت می‌گیرد به جای اینکه به صورت پراکنده بر روی هریک از کامپیوترهای فیزیکی کاربران باشد. این طرح یک تحول بزر گ در صنعت IT محسوب می‌شود.

از مزایای این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدیریت یکپارچه Desktop
 • افزایش امنیت داده
 • تسریع در تنظیمات مورد نیاز برای سرویس
 • انعطاف پذیری در پایش و بازنگری (Monitoring)
 • یکپارچه شدن داده ها در مرکز داده (Data Center)
 • امکان دسترسی به اطلاعات کاربران در هر نقطه جغرافیایی با کنترل از راه دور
 • سهولت در تهیه نسخ پشتیبان
 • تداوم کسب و کار
 • بهبود مقابله با مشکلات احتمال در شبکه
 • کاهش ریسک در سازمان
 • صرفه جوی در وقت و هزینه

Application Virtualization:

راهکاری است که درآن فن آوری پردازش اطلاعات و اجرای سیستم عامل بر روی یک سرور مرکزی انجام می‌شود و کامپیوترهای شخصی کاربران بدون داشتن سروری مجزا از طریق همان سرور مرکزی موجود در شبکه مدیریت می‌شود.

یکی از مزایای Application Virtualization این است که احتیاج به نصب سرویس خاص مورد نیاز کاربران، به عنوان مثال Microsoft Office بر روی تک تک کامپیوترها وجود ندارد بلکه توسط یک سرور مرکزی، سرویس مورد نظر نصب می‌شود و بقیه کاربران فقط با کلیک کردن بار روی Icon مورد نظر بدون داشتن یک سرور برای تک تک کاربران به آن سرویس دسترسی داشته و از آن استفاده می‌کنند.

r

یک ابزار برنامه ریزی تجاری و فناوری اطلاعات است که برای اندازه گیری ظرفیت مرکز داده و دسکتاپ می‌باشد که مجموعه ای یکپارچه از توابع تجزیه و تحلیل، برنامه‌ریزی و تصمیم گیری برای فعال کردن سریع‌تر و دقیق‌تر زیرساخت های خدمات ارزیابی را فراهم می‌کند.

مزایا:

 • مرکز داده و دسکتاپ را سریع‌تر، دقیق‌تر و سنجیده‌تر برای اندازه گیری ظرفیت و برنامه ریزی ارزیابی می‌کند.
 • دید بهینه سازی شده ای، برای محیط های پیچیده تر مرکز داده و دسکتاپ ایجاد می‌کند.
 • نتیجه‌ی بهتر با پیچیدگی کمتر در پیش‌بینی ساختار مرکز داده و دسکتاپ در اختیارمان قرار می‌دهد.
 • تبدیل بهینه محیط فیزیکی به مجازی توسط Capacity Planner

  VMware Capacity Planner به عنوان یک وسیله برای آنالیز تجاری، برنامه ریزی و تصمیم گیری در قالب ارزیاب ساختارهای متفاوت پروژه به شرح زیر می‌باشد:

  • ارزیابی ظرفیت حجم کار فعلی زیرساخت مرکز داده و دسکتاپ با استفاده از فهرست دارایی موجود و با اندازه گیری ابعاد متفاوت ساختار شبکه آن را بهینه می‌سازد.
  • بهینه سازی ظرفیت را از طریق تجزیه و تحلیل استفاده دقیق، تعیین معیار، روند و شناسایی گزینه‌های بهینه سازی طراحی می‌کند. نیاز به ایجاد برنامه ای برای مجازی سازی، خرید سخت افزار و یا پیاده سازی مجدد بعضی از منابع را شناسایی می‌کند.
  • تصمیم گیری در راه حل مطلوب ارزیابی گزینه های مختلف را از طریق مدل سازی سناریو و تجزیه و تحلیل انجام می دهد و تعیین می‌کند آنچه را که بهترین راه حل برای پیاده سازی معیارهای از پیش تعریف شده می‌باشد.
  • نظارت بر بهره برداری از منابع از طریق تشخیص ناهنجاری و هشدار بر اساس آستانه‌ی آزمایش‌های انجام شد.

  در حال حاضر محصول VMware Capacity Planner می‌تواند خدمات با ارزشی برای ارزیابی محیط مرکز داده یا دسکتاپ ارئه دهد، مانند:

  (Consolidation Estimates (CE:

  بهینه شده برای اجرای اندازه گیری محیط مرکز داده و دسکتاپ مشتری پیش از فروش و اینکه به چه مزایایی می‌توان از طریق مجازی سازی دست یافت.

  (Capacity Assessments (CA:

  بهینه شده برای مشاوران و سازمان های خدمات دهنده‌ی حرفه‌ای که می‌خواهند عمیقاً محیط مرکز داده و دسکتاپ مشتری را آنالیز کنند تا بتوانند طراحی بعد از مجازی سازی را انجام دهند.

  فایل سیستم (File System)

  در حال که فایل سیستم های معمول اجازه می دهند تنها یک سرور دسترس خواندن و نوشتن بر روی یک فایل در یک زمان را داشته باشد، VMFS‌ VMWARE‌ VStorage  یک سیستم فایل است که اجازه می‌دهد تا چندین میزبان عمل خواندن و نوشتن را هم زمان بر روی Storage مشترک انجام دهند.

 • قابلیت‌های این فایل سیستم عبارتند از: 

   • تا حد زیادی تأمین و مدیریت کامل ماشین مجازی را از طریق اینکه آن را در یک محل مرکزی ذخیره سازی می نماید را ساده می‌کند.
   • قابلیت پشتیبان از روش های بهینه ی مجازی سازی مانند Migration، ماشین‌ها در حال کار از یک سرور فیزیکی به یک سرور فیزیکی دیگر، Restart کردن اتوماتیک یک ماشین مجازی در صورت File شدن بر روی یک سرور فیزیکی دیگر و Cluster کردن ماشین‌های مجازی بر روی سرورهای فیزیکی متفاوت است.

  Storage

  بدون شک Storage یک از مهمترین عوامل در محیط‌های مجازی می‌باشد. در محیط های مجازی برای آنکه بتوان از قابلیت های پیشرفته VMware مانند SvMotion vMotion ,HA ,DRS و… استفاده کرد احتیاج به یک Shared Storage است که تمامی Host ها بتوانند آن را ببینند. هر NM دارای یکسری Component است که یکی از این Component ها دیسک می‌باشد.

  Disk مربوط به یک ماشین مجازی (VM) در واقع یک فایل با پسوند VMDK است که در داخل Shared Storage قرار می‌گیرد. این Shared Storage را می توان از طریق ISCSI,NFS و با Fiber Channel به ESXI ها معرفی کرد. لازم به ذکر است که SAN یا NAS ای که با عنوان Shared Storage در نظر گرفته می‌شود باید ISCSI را ساپورت کند تا بتوان آن را به ESXI Host ها از طریق ISCSI معرفی کرد.

  VMware دارای File System مربوط به خودش است که VMFS نام دارد و وقتی که یک Shared Storage را بخواهیم به Host معرفی کنیم، VMware آن را با VMFS در ابتدا Format می‌کند.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد