ثبت نام کن 

این بخش به صورت کاملاریگان است شما دراین بخش مقاله خود را درج می کنید از قسمت های ویژه سایت استفاده خواهید کرد و رتبه بندی می شوبد طبق فعالیت خود

مقاله را ثبت کن 

این قسمت برای ثبت مقاله شماست شما بااین کار مقاله خود را ثبت می کنید وباعث می شود دیگران هم ازمقاله شمااستفاده کندوباکمک دیگران مقالت راکامل کن

دیده و برتر شو

این بخش به شما کمک می کند تا شما معرفی شوید به کسانی که دنبال خدمات و کارهای شماهستند و شناخته شوید تا به کارایی  شما اطمینان کند وباشما طبق تخصص رفتارکند.

 

 

تخصیص ip ثابت در میکروتیک با استفاده از DHCP Reservations

پس از قرار دادن آموزش کنترل و محدود سازی پهنای باند در میکروتیک بر اساس ip ، برخی دوستان مشکلی رو مطرح کردند از طریق کامنت و ایمیل که باعث شد این مطلب رو در این ساعت از کوشا شبکه قرار بدم.
مشکل اینجاست که فرض می کنیم خدمات شبکه ای با استفاده از یک روتر میکروتیک راه اندازی کردیم و سیستم های داخل راه اندازی شبکه بصورت خودکار از dhcp server میکروتیک، ip بصورت رندوم از رنج ip pool تعریف شده دریافت می کنند.

بنابراین در صورتی که بخواهیم طبق آموزش فوق، محدودیت هایی بصورت متفاوت روی سیستم های مختلف اعمال کنیم، با هر بار روشن و خاموش شدن سیستم ها، ip آنها تغییر کرده و در نتیجه محدودیت های مورد نظر ما بصورت اشتباهی روی سیستم دیگری اعمال می شوند.
برای رفع این مشکل از قابلیت DHCP Reservations میکروتیک استفاده می کنیم.
پس از ورود به وینباکس، ip و سپس DHCP Server را انتخاب نموده، به تب Leases مراجعه می نماییم.
برای مشاهده این تصویر در اندازه اصلی روی این نوار یا روی تصویر کلیک کنید

 

در این تب سیستم های متصل به روتر را بهمراه ip ای که گرفته اند و mac address آنها مشاهده می کنیم. Mac address ادرس ثابت و یکتایی است که برای هر سیستم منحصر بفرد است. لذا برای متمایز کردن سیستم هایمان در پشتیبانی شبکه از DHCP Reservations بر اساس مک آدرس استفاده می کنیم. برای این کار بهترین راه پیشنهادی من این است که همه سیستم هایی که میخواهیم ip ثابت به آنها اعمال شود را روشن و به روتر متصل کنیم تا ip بگیرند. سپس در تب Leases روی هر سیستم دوبار کلیک کرده و در پنجره ای که باز می شود، دکمه Make Static را زده و سپس ok می کنیم.
برای مشاهده این تصویر در اندازه اصلی روی این نوار یا روی تصویر کلیک کنید

با این کار یک rule در سطر آخر ایجاد می شود که Mac address سیستم مورد نظر را به آخرین ip که گرفته بوده تخصیص می دهد. از این به بعد آن سیستم، همیشه همان ip را خواهد گرفت. اما ممکن است بخواهید ip سیستم هایمان را بصورت مرتب تخصیص دهیم. مثلا به سیستم اول ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۱ و سیستم دوم ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۲ و … اختصاص دهیم. برای این کار روی rule ایجاد شده دو بار کلیک کرده و در تب General مقدار Address را روی ip مورد نظر قرار می دهیم و ok می کنیم.
برای مشاهده این تصویر در اندازه اصلی روی این نوار یا روی تصویر کلیک کنید

توجه: اگر ip که وارد می کنیم در آن لحظه به سیستم دیگری اختصاص داده شده باشد با ارور مواجه می شویم. در این صورت باید یا آن سیستم را جدا کنیم یا بوسیله همین روش به آ سیستم ip دیگری اختصاص دهیم تا ip مورد نظرمان آزاد شودحالا میتوانیم با خیال راحت طبق آموزش آموزش کنترل و محدود سازی پهنای باند در میکروتیک بر اساس ip، پهنای باند اینترنت سیستم هایمان را به دلخواه محدود نماییم.

جلوگیری از حمله DDOS(بوسیله RAW)

قابلیت جدید فایروال میکروتیک به نام RAW

Hairpin NATچیست؟

بهبود موبایلیتی کاربران و اشنای باCapsman

معرفی نرم افزار winbox – رابط گرافیکی میکروتیک + دانلود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .

اطلاعات تماس

آدرس:
ایران،تهران، سعادت اباد
تلفن:55101946-021

logo-samandehi
  
  توضیحات مختصر:
 
 سایت digi درتاریخ1395/6/6 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات اموزشی درفضای مجازی به طور رسمی آغاز نمود.digi درایران و کشور های دیگر طرفداران زیادی،چه درمیان کاربران حرفه ای وچه درمیان کاربران عادی ومعمولی در این زمان کوتاه کسب کرده است .hellodigi با دراختیارداشتن 20سرورپشتیبان همیشه بروزمی باشدودرهیچ زمانی از کمک کردن و اموزش دادن  کاربران خوددست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت سایت hellodigi می توانید نقش داشته باشید باگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شوید وجایگاه خود را درشته خود بدست آورید.

 

با ما در تماس باشید