microsoft

10 ویژگی سیستم عامل Microsoft Nano Server

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 
1-    Nano Server چیست؟Nano Server یک نسخه مقایسه ای  headless از Windows Server می باشد که  مایکروسافت در حال توسعه آن تحت نام کد Tuva می باشد. این نسخه برای اجرای خدمات و مدیریت کاملا  از راه دور طراحی شده است. مایکروسافت Nano Server را تحت عنوان " یک سیستم عامل که با هدف اجرای نرم افزارها  و محتوا در Cloud طراحی شده است." توصیف می کند.
2-    تفاوت Nano Server با Windows Server چیست ؟

اول اینکه Nano Server یک نسخه کاملا Headless (بی سر) می باشد. بدون GUI می باشد. و اینکه Nano یک ردپای خیلی کوچکتر از Windows Server می باشد و حتی خیلی کوچکتر از  Windows Server Core می باشد. مایکروسافت می گوید که Nano Server از نظر اندازه 93% کوچکتر VHD و  92% از critical bulletins کمتر و 80% Reboot کمتر نیاز دارد.یک سیستم عامل کوچکتر منجر به داشتن سیستمی خواهد شد که نرم افزارهای سیستمی کمتری دارد و نتیجتا نیاز به نگهداری کمتری در مقابل مشکلات امنیتی خواهد داشت به نسب سیستم عامل های فعلی ویندوز. این مورد همچنین پایداری سیستم را نیز افزایش خواهد داد. این فیلم از مایکروسافت نشان می دهد که نانو سرور با 1TB حافظه رم و بیش از 1000 ماشین مجازی Nano Server در حال فعالیت می باشد.


3-    Nano Server هیچ رابط گرافیکی کاربر (GUI) یا مدیریت محلی دارد؟

Nano Server رابط گرافیکی کاربر (GUI) ندارد و برخلاف Windows Server Core بدون خط فرمان (command prompt) و کنسول PowerShell می باشد. Nano Server  حتی local login هم ندارد. بطور کلی Nano Server برای حمایت و پشتیبانی از خدمات طراحی شده است.


4-    آیا Nano Server می تواند برنامه ها ی کاربردی ویندوز را بطور منظم اجرا کند؟

خیر، شما نمی توانید برنامه های کاربردی رابط گرافیکی کاربر ویندوز را بر روی Nano Server اجرا کنید. Nano Server برای ارائه خدمات زیرساخت طراحی شده است.


5-    اگر Nano Server برنامه های کاربردی ویندوز را اجرا نمی کند پس چه چیزی اجرا می کند؟

مایکروسافت دو سناریوی اصلی در مورد نانو سرور ارائه می دهد.
خدمات زیرساخت سرور Cloud از قبیل Hyper-v ،   Hyper-V cluster ،  Scale-Out File Servers (SOFSs)  و نرم افزارهای born-in-the-cloud که در حال اجرا بر روی ماشین های مجازی (virtual machines) ، containers و یا پلت فرم های توسعه یافته می باشند  که به UI بر روی سرور نیاز ندارند. Nano Server  از runtime  های مختلف مانند C#، Java ،   Node.js و Python پشتیبانی می کند. Nano Server یک API سازگار با ویندوز سرور خواهد بود با زیر مجموعه ای از اجزایی که نانو فراهم می کند.


6-    علاوه بر GUI و command shell مایکروسافت چه چیزی را از Windows Server برا ی ساخت Nano Server حذف کرده است؟

علاوه بر حذف GUI و command shell ، مایکروسافت پشتیبانی از 32 بیت (WOW64)  ، از نصب MSI و بسیاری از Server Core components ها را حذف کرده است.


7-    شما چگونه می توانید Nano Server را بدون GUI و command prompt مدیریت کنید ؟

تمام مدیریت Nano از راه دور با استفاده از WMI و PowerShell  انجام می شود. مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که Nano نقش های ویندوز سرور و ویژگیهای پشتیبانی را با استفاده از ویژگیهای on Demand and DISM (Deployment Image Servicing and Management) خواهد داشت. Nano  همچنین انتقال فایل از راه دور، نوشتن اسکریپت از راه دور و اشکال زدایی از راه دور از Visual Studio را پشتیبانی می کند. مایکروسافت همچنین اعلام کرد که ابزار مدیریت مبتنی بر وب را برای Nano Server فراهم می کند.


8-    آیا Nano Server جایگزین Windows Server خواهد شد؟

خیر، Nano Server برای زیرساخت های تخصصی سرور طراحی شده است. Nano Server می تواند بعنوان یک گزینه نصب از تنظیمات برنامه Windows Server  نصب شود مانند Server Core. مایکروسافت نسخه های جدیدی از Windows Server را بعنوان یک هدف کلی سیستم عامل سرور برای آینده قابل پیش بینی منتشر خواهد کرد.


9-    چه موقع Nano Server منتشر خواهد شد؟

مایکروسافت اعلام نکرده است که چه زمانی Nano Server در دسترس خواهد  بود. با این حال چون یک گزینه از Windows Server  می باشد انتظار می رود که با نسخه جدید Windows Server in 2016 منتشر شود.


10-    کجا می توانیم اطلاعات بیشتری در مورد Nano Server بدست بیارویم ؟

شما می توانید از Windows Server Blog در مورد آینده Windows Nano Server اطلاعات بدست آورید. همچنین مایکروسافت در مورد Nano server اطلاعات بیشتری را در BUILD  و Ignite منتشتر خواهد کرد.

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد