microsoft

بررسی کلی Windows Backup

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
ک آپ ویندوز سرور شامل پنجره های کنسول مدیریت مایکرو سافت(MMC)، ابزار های خط فرمان و cmdlet های Windows powershell می باشد که راه حلی کامل برای تهیه بک آپ ها و بازیابی های مورد  نیاز برای شما فراهم می کند. شما با استفاده از بک آپ ویندوز سرور می توانید  از کل سرور یا از فایلها، فولدرهای خاص، فضاهای انتخاب شده و ... بک آپ تهیه کنید.
شما می توانید با استفاده از بک آپ ویندوز سرور بک آپ را بر روی یک کامپیوتر محلی یا یک کامپیوتر راه دور ایجاد و مدیریت کنید. همچنین می توانید با استفاده از Backup Schedule Wizard در بک آپ ویندوز سرور بصورت اتوماتیک هر روز یا هرچندروز یکبار یک بک آپ برنامه ریزی شده را اجرا کنید.

هنگام استفاده از Windows Server Backup باید این نکات را در نظر بگیرید:
  • برای استفاده از این کنسول می‌بایست، کاربر شما حتما عضو گروه Administrator یا Backup Operators باشد.
  • برای ریکاوری کردن سیستم عامل یک ویندوز باید از System State Backup همان ورژن از ویندوز استفاده کنید. یعنی نمی‌توانید از System State Backup ویندوز 2008 برای ریکاوری OS ویندوز 2008R2 استفاده نمایید.
 
بک آپ گیری را می توان به دو صورت تقسیم بندی کرد:

1-     بک آپ گیری بصورت دستی ( Manual Backup): شما می توانید با استفاده از Backup Once Wizard که در Windows Server Backup وجود دارد یک بک آپ بر روی کامپیوتر خود ایجاد کنید. همچنین با استفاده از فرمانهای  Wbadmin start backup و یا  Wbadmin start systemstatebackup  و یا Windows PowerShell cmdlets  برای windows Server یک بک آپ یکباره تهیه کنید.
 
2-     بک آپ گیری بصورت اتوماتیک (Automatic Backuo): شما می توانید با استفاده از گزینه Backup Schedule Wizard در Schedule Backup بصورت روزانه یا هر چند روز یکبار بک آپ تهیه کنید .همچنین می توانید با استفاده از فرمانهای  Wbadmin enable backup  و  Windows PowerShell cmdlets یک بک آپ زمانبندی شده ایجاد  کنید.
 
 
 
معرفی انواع Backup ها :

Full Server all volumes  : از تمام Volume ها Backup تهیه می‌کند و شما می‌توانید از آن برای انواع ریکاوری‌ها استفاده کنید. از جملهRecovery System State و Bare metal Recovery

Critical volumes/Bare metal recovery  : از این گزینه برای Backup گیری از اطلاعات لازم برای ریکاور کردن سیستم عامل استفاده کنید.

System State : این گزینه فقط از اطلاعات لازم برای ریکاور کردن System State data ها نسخه پشتیبان تهیه می‌کند. این اطلاعات عبارت‌اند از:
  • اطلاعات رجیستری
  • Boot file ها و فایل های سیستمی
  • اطلاعات مربوط به سرویس Certificate، اگر کامپیوتر شما یک Certificate Server باشد.
  • اطلاعات مربوط به Active Directory، اگر کامپیوتر شما عضو یک Domain باشد.
  • SYSVOL directory، اگر کامپیوتر شما یک DC باشد.
  • اطلاعات مربوط به Cluster ها، اگر چنین اطلاعاتی وجود داشته باشد.
Individual volumes  : فقط از یک Volume که شما تعیین می‌کنید، Backup می‌گیرد.

Folders or files  : فقط از فایل ها و فولدر هایی که شما تعیین می‌کنید، Backup گرفته می‌شود.

 
قبل از شروع باید مشخص کنید که هر چند روز یکبار و در چه زمانی میخواهید برنامه بک آپ اجرا شود و مشخص کنید که بک آپ را کجا می خواهید ذخیره کنید؟ بر روی یک دیسک یا چند دیسک، بر روی یک پوشه اشتراکی راه دور و یا ... و اینکه باید مشخص کنید که از کدام فایل یا فولدر می خواهید بک آپ تهیه کنید.
بعد از انتخاب و برنامه ریزی نوع بک آپ باید در مورد مکان ذخیره سازی بک آپ تصمیم بگیرید. برای انتخاب مکان ذخیره سازی بک آپ باید با انواع ذخیره سازی آشنایی داشته باشید که در ادامه توضیح داده شده است.
1-     Remote Shared Folder : شما می توانید هر دو نوع بک آپ را (On- Time Backup و Schedule Bacakup) را بر روی فولدر اشتراکی راه دور ذخیره کنید. اگر بک آپ را بر روی فولدر اشتراکی راه دور ذخیره کنید ، بک آپ شما هر زمان که یک بک آپ جدید ایجاد می شود شما گزینه ای را ندارید که بتوانید انتخاب کنید بک آپ های متعددی ذخیره کنید. هم چنین اگر بک آپی را که بر روی فولدر اشتراکی ایجاد کنید که از قبل بک آپی بر روی این قرار گرفته، اگر بک آپ گیری شما با شکست بخورد ممکن است که بک آپ های قبلی را هم از دست بدهید و هیچ بک آپی نداشته باشید.
 
2-     DVD – Other optical media or Removeable media : شما می توانید فقط On – Time Backup را بر روی Removable media یا Optical ذخیره کنید. شما می توانید بک آپ ذخیره شده بر روی Removable media یا Optical  را برای بازیابی تمام فضاها یا Bare Mental استفاده کنید. شما نمی توانید Aplicatios، فایلها  و حالتهای سیستم را زا روی بک آپ ذخیره شده در Optical or Removable media بازیابی کنید.
بک آپ ذخیره شده بر روی DVD ها فشرده خواهد بود و کمتر از بک آپ ذخیره شده بر روی هارد دیسک فضا اشغال می کند.

3-     Internal Hard Disk : شما می توانید  هر دو نوع بک آپ (On- Time Backup و Schedule Backup) را بر روی دیسک با فرمت NTFS و با جدول پارتیشن GUID با فرمت GPT ذخیره کنید. اگر شما Schedule Backup را بر روی دیسک ذخیره کنید شما یک گزینه مختص برای ذخیره سازی روی دیسک دارید بنابراین دیسکی که شما انتخاب می کنید برای ذخیره Schedule Backup اختصاص می یابد و در ویندوز اکسپلورر قابل مشاهده است.
 
4-     External Hard Disk : اگر شما بک آپ خود را بر وری یک هارد دیسک خارجی با فرمت NTFS یا GPT ذخیره کنید می توانید :
-          فایلها و فولدرها و Aplication ها و Volume ها را بازیابی کنید.
-          اگر بک آپ کورد استفاده شامل آیتم های مورد نیاز باشد می توانید بازیابی حالت سیستم و سیستم عامل را انجام دهید.
-          می توانید  بک آپ را برای حفاظت بیشتر جابجا کنید.
-          می توانید حالت سیستم را بازیابی کنید اگر بک آپ مورد استفاده شامل حالت سیستم باشد.

 
در ادامه برای دسترسی به ابزارهای بک آپ ویندوز سرور باید این ابزارها را نصب کنیم که در زیر مراحل نصب این ابزار ها  را برای شما توضیح میدهیم:


نصب Windows Server Backup Tools
برای دسترسی به ابزارهای Backup  و Recovery و همچنین سیستم های وابسته ای که در Add features Wizard  در  Server Manager موجود هستند باید windows Server Backup Feature  را نصب کنیم.
برای نصب ابزارهای Backup  و Recovery :
1-      بر روی Start  کلیک می کنیم. گزینه Administrative Tool را انتخاب می کنیم. سپس بر روی Server Manager کلیک می کنیم. در پنجره سمت چپ بر روی Feature کلیک می کنیم و در پنجره سمت راست گزینه Add Features را کلیک کرده، Add Feature wizard باز می شود.
2-      در پنجره Add Feature Wizard با کلیک بر روی Select Features  ویژگیهای بک آپ نمایان می شود، سپس چک باکس های ابزارهای خط فرمان و بک آپ ویندوز را انتخاب می کنیم.
3-      در صفحه Confirm Installation Selection گزینه هایی را که انتخاب کرده ایم بررسی می کنیم و بر روی Install کلیک می کنیم. اگر در هنگام نصب خطایی رخ بدهد در صفحه Installation error مشخص می شود.
4-      برای دسترسی به گزینه بک آپ با کلیک بر روی Start و انتخاب گزینه Administrative Tools و در نهایت با انتخاب گزینه windows Server  Backup به این گزینه برای اجرای بک آپ دسترسی می یابید.
 
 
 

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد