linux

انتقال فایل بین دو سرور لینوکس

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ممکن است نیاز داشته باشید فایلی را از یک سرور لینوکس به یک سرور لینوکس دیگر منتقل کنید , انجام این انتقال به کمک محیط ترمینال لینوکس به سادگی امکان پذیر است. لازم به ذکر است سرعت انتقال فایل بستگی به لینک ارتباطی بین سرور ها دارد.

مرحله اول – برای انتقال فایل بین دو سرور لینوکس ابتدا با استفاده از نرم افزار putty وارد سروری شوید که می خواهید فایل ها را به آنجا انتقال دهید.

مرحله دوم – سپس برای اتصال به سرور مبدا از طریق سرور مقصد،‌دستور زیر را وارد نمائید:

# ftp x.x.x.x

نکته 1- در دستور فوق x.x.x.x  آدرس ip سرور مبدا است.

نکته 2- دقت نمائید اگر می خواهید از یوزر root استفاده نمائید می بایست دستور بالا را با sftp IP جایگزین نمائید و پس از آن تنها نوشتن پسورد، مجوز ورود به سرور مبدا را می دهد. پس اگر از ftp استفاده می کنید، از شما نام یوزر پرسیده می شود و پس از آن پسورد.

مرحله سوم – پس از ورود وارد فولدری شوید که می خواهید فایل مورد نظر را روی سرور مقصد دانلود نمائید. مانند:

cd /home/hellodigi/iso/

نکته – از دستور ls برای نمایش همه فایلها و فولدر ها استفاده نمائید.

مرحله چهارم – حال از دستور get برای دریافت فایل مربوطه استفاده نمائید. برای مثال اگر نام فایل example.zip است مانند زیر عمل نمائید:

# get example.zip
به همین سادگی توانستید فایل مورد نظر را بین دو سرور لینوکس بدون نیاز به نرم افزار خاص و تنها با کمک ترمینال منتقل کنید . مهمترین مزیت لینوکس از نظر بنده همین عدم وابستگی به نرم افزار های third-party است و تقریبا هیچ کاری نیست که نتوان با کامند از طریق ترمینال لینوکس انجام داد. موفق باشید.

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد