microsoft

6 دستور اساسی Powershell برای استفاده بیشتر از ویندوز

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
در این مقاله ما برخی از اساسی ترین دستورات Powershell را که به کمک  آنها می توانید تجربه های ویندوز خود را بهبود دهید را آموزش میدهیم.

Get-Help

مایکروسافت از منحنی آموزش Powershell آگاه است. به همین دلیل است که دستوری با نام Get-help ارئه کرده است که همه اطلاعاتی که در مورد دستورات موجود نیاز دارید را برای شما فراهم می کند.  هنگامی که در موردی شما به مشکلی برخورد می کنید یا سردرگم می شوید می توانید از این دستور استفاده کنید.

تایپ دستور Get-Help در Powershell شرح مختصری از چیزی که انجام می دهد و نحوه استفاده از آن را بیان می کند.
در اینجا چند مثال را برای شما آورده ایم:
 
<Get-Help <command
این دستور شرح مختصر و مفیدی از یک دستور خاص را می دهد که شامل توصیفات، دستورات مربوطه و قواعد نحوی استفاده از آن دستور می باشد.  عناصری که برای قواعد نحوی در براکت [] قرار می گیرند اختیاری می باشند.
 
Get-Help <command> -Full
این دستور جزئیات مختصر و مفیدی را در مورد یک دستور خاص می دهد.
 
Get-Help <command> -Example
این دستور چند نمونه از چگونگی استفاده از  command و نوعی از خروجی را که شما انتظار دارید را برای شما نمایش می دهد.
 
*Get-Help
این دستور لیست تمام موضوعات کمکی ممکن را که برای شما موجود می باشند نمایش می دهد. می توانید از این دستور بعنوان یک مرجع استفاده نمائید.
 
Get-Command
Get-Command لیستی از تمام دستوراتی که در حال حاضر برای شما در دسترس است را نمایش می دهد. بعبارت دیگر این لیستی از تمام دستورات تک داخل Powershell نمی باشد. با این حال این لیست می تواند خیلی طولانی باشد، بهتر است که این لیست را بر اساس دستوراتی که بدنبال آنها هستید فیلتر نمائید.
 
 
<Get-Command -Name <name

این command دستورات را با نام داده شده نشان می دهد. اگر شما نام دقیق را نمی دانید، می توانید از کلمات مرتبط با (*) استفاده کنید مانند :
Get-Command -Name *register* ، این دستور تمامی دستوراتی که کلمه register در نام آنها وجود دارد را برای شما نشان می دهد.
 
<Get-Command -CommandType <type> <name
این command دستوراتی را با نام های خاص نشان می دهد مانند Alias, Cmdlet, Function, or Script .
 
Get-Item

این دستور آیتم های خاص با پارامترهایی که شما داده اید را بر می گرداند. این آیتم می تواند یک فایل، فولدر یا هر چیز دیگری باشد. توجه داشته باشید که این دستور محتوای آن آیتم را بر نمی گرداند. بنابراین اگر Get-Item را برای یک فایل .TXT استفاده کنید محتوای واقعی داخل متن را به شما نشان نمی دهد.

استفاده از Get-Item برای یک دایرکتوری در واقع خود دایرکتوری را برای شما بر می گرداند بدون محتوای درون آن.  
متضاد دستور Get-Item دستور Remove-Item  است که آیتم های مشخص را حذف می کند.
 
Get-Content
این دستور مانند  دستور Get-Item بالا می باشد با این تفاوت که محتوای آیتم های مشخص شده را نمایش می دهد. اگر شما دستور Get-Item را برای یک فایل .TXT استفاده کنید تمام متن داخل آن را نمایش می دهد. اگر این دستور را برای یک فایل PNG استفاده کنید یک دسته فایل باینری ناخوانا را برمی گرداند.
این دستور به خودی خود خیلی مفید نیست، شما می توانید آنرا با دستورات پیشرفته تر ترکیب کنید.
با استفاده از دستور Get-Conent می توانید یک فایل .TXT حاوی تعداد زیادی آدرس سایت را به دستور Foreach-Object فراخوانی کنید و یک دستور را بصورت پارامتر بر روی هر یک از آدرس سایت ها اعمال نمائید.
 
Get-Service
همانطور که از نام این دستور مشخص است ، این دستور اطلاعاتی در مورد سرویس هایی که بر روی کامپیوتر شما نصب است را بازیابی می کند. اجرای این دستور بدون هیچ پارامتری یک لیست از تمام سرویس ها بهمراه وضعیتشان نشان داده می شود. (بعنوان مثال سرویس های در حال اجرا یا سرویس های متوقف شده)

اگر شما می دانید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید با استفاده از Get-Item می توانید خیلی سریعتر  از طریق کنترل پنل ویندوز و خدمات GUI از سرویس مورد نظر مطلع شوید.
از دیگر دستورات مفید مبتنی بر خدمات می توان به Start-Service, Stop-Service, Suspend-Service, Resume-Service, Restart-Service اشاره کرد.
 
Get-Process
دستور Get-Process شبیه به دستور Get-Service می باشد با این تفاوت که اطلاعات مربوط به فرآیندها را بر می گرداند. این دستور لیست تمام فرآیندهایی که در حال حاضر بر روی کامپیوتر شما در حال اجرا می باشند را نشان می دهد. فرآیندها را می توان بر اساس نام و شناسه در میان دیگر فرآنیدها فیلتر کرد.
از دیگر دستورات مفید می توان به Start-Process, Stop-Process, Wait-Process اشاره کرد.
هنگامیکه کار با این دستورات برای شما راحت شد، شما خیلی سریعتر نسبت به زمانی که  از Windows Task Manager استفاده می کنید می توانید فرآیندهای مرتبط را اشکال زدایی کنید.


جمع بندی نهایی :

ممکن است برخی از این دستورات خیلی مفید بنظر نرسند. به این دلیل ارزش آنها مشخص نمی باشد زیرا تا وقتی که آنها را با عناصر دیگر ترکیب نکنیم قدرت Powershell مشخص نمی شود.

(Get-Item C:\SampleDirectory).lastaccesstime$
 

دستور بالا زمان آخرین دسترسی شخصی به یک دایرکتوری خاص را برمی گرداند. این نوع از اسکریپت ها زمانی که خود شما در حال نوشتن فرمانها یا اسکرپیتها می باشید بکار می آید که این تنها راهی است که می توانید از قابلیتها و مزایای Power shell استفاده کنید.
 
 

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد