microsoft

انواع پروتکل های میل سرور

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در این مقاله آموزشی قصد داریم انواع پروتکل های ایمیل را معرفی و مقایسه کنیم درآموزش کامل نصب میل سرور Microsoft Exchange Server 2016 از پروتکل های مختلفی استفاده میشود که به دو دسته ارسال کننده ها و دریافت کننده ها تقسیم میشوند.معروفترین این پروتکل ها عبارتند از:

 

 

    • POP3
    • IMAP
    • MAPI
    • SMTP

پروتکل (POP3 (Post Office Protocol

POP یا Post Office Protocol پروتکلی است که ۲۰ سال پیش و زمانی که اینترنت شکل و شمایل امروز را نداشت، ایجاد شد. اولین نسخه از پروتکل POP در سال ۱۹۸۴ ایجاد شد و دومین نسخه از این پروتکل نیز در سال ۱۹۸۵ نیز با عنوان POP3 در اختیار کاربران قرار م. Pop3 یک پروتکل دریافت ایمیل بر روی شبکه اینترنت است. در ساختار TCP/IP این پروتکل در لایه Application قرار میگیرد. این پروتکل در حالت cleartext از پورت ۱۱۰ و در حالت Secure از پورت ۹۹۵ استفاده میکند.

با استفاده از این پروتکل هر کاربر میتواند به صندوق پست الکترونیکی خود بر روی میل سرور راه دور دسترسی داشته باشد و ایمیل های خود را دریافت و بر روی سیتم خود ذخیره کند. هنگام اتصال به سرور کلیه ایمیل های کاربر دانلود میشود و از روی میل سرور راه دور پاک میشود، بنابراین هر گونه تغییراتی اعم از حذف ایمیل بر روی میل سرور تاثیری ندارد و گفته میشود که pop3 مانند یک مسیر یک طرفه است.

پروتکل (IMAP(Internet Message Access Protocol

پروتکل IMAP در سال ۱۹۸۶ میلادی ایجاد شد، ویژگی‌های این پروتکل آن را بیش از POP3 با معیارهای دنیای مدرن امروز هماهنگ‌تر کرده است. در ساختار TCP/IP این پروتکل در لایه Application قرار میگیرد. برعکس پروتکل pop3 این پروتکل به شما این امکان را میدهد که به ایمیل های خود در بیش از یک مکان بعنوان مثال از کامپیوتر خود در محیط کار، لپ تاپ شخصی خود در منزل و گوشی همراه خود در هر جا دسترسی داشته باشید.

همچنین هنگام اتصال به میل سرور کاربر می تواند ایمیل های خود را از میل سرور دریافت کند در حالی که همچنان کلیه ایمیل ها بر روی میل سرور باقی میماند.بنابراین هر گونه تغییراتی اعم از حذف ایمیل بر روی میل سرور تاثیری میگزارد و گفته میشود که IMAP مانند یک مسیر دو طرفه است.

این پروتکل در حالت cleartext از پورت ۱۴۳ و در حالت Secure از پورت ۹۹۳ استفاده میکند.

پروتکل MAPI

کمی بعد از ارائه پروتکل IMAP ، مایکروسافت هم پروتکل MAPI را ارائه کرد که به مراتب از دو پروتکل pop3 و imap تخصصی تر است.

از پروتکل MAPI برای برقراری ارتباط کلاینت ایمیل ها و اپلیکیشن ها بادانلود Exchange Server 2013 ,2010 استفاده میشود و توانایی همسان سازی (سینک) ایمیل ها ، مخاطبین ، تقویم و … را دارد. این عملکرد سینک ایمیل ها توسط مایکروسافت «Exchange ActiveSync» نام گرفته است . بسته به نوع وسیله ، تلفن همراه یا کلاینتی که شما استفاده می کنید ، این تکنولوژی ممکن است با نام های Microsoft Exchange یا MAPI یا Exchange ActiveSync نامیده شود.

از آنجایی که هم Exchange و هم MAPI هر دو محصول مایکروسافت هستند به همین دلیل تنها شرکت هایی میتوانند از Exchange بهره بگیرند که سرورهای اختصاصی آن را در اختیار دارند.

پروتکل (SMTP(Simple Mail Transfer Protocol

SMTP مهمترین پروتکل انتقال میل میباشد. از این پروتکل برای ارسال میل استفاده میشود. تا قبل از آن از پروتکل UUCP به اختصار (Unix-to-Unix Copy) برای ارسال پیام‌های الکترونیکی E-mail استفاده می‌شد. این پروتکل به دلیل محدودیت هایی که دارد با پروتکل های pop3 و IMAP استفاده میشود.

SMTP سرور در شبکه مانند یک مسیریاب عمل میکند. مکانیزم کارکرد پروتکل SMTP به این صورت میباشد که درهنگامی که ایمیل ها را از کاربران دریافت می‌کند آنها را به گیرندگان مورد نظر می‌فرستد. این پروتکل به یک نام کاربری و دامنه نیاز دارد تا مستقیم پیغام را به سمت گیرنده مسیریابی کند. پورت پیش فرض این پروتکل ۲۵ میباشد. معمولا اکثر مدیران شبکه برای افزایش امنیت میل سرور خود این پورت را تغییر میدهند.

از کدام یک از سرویس های ایمیل استفاده کنیم:

پارامترهایی که باید در نظر گرفته شود نوع سرویس دهنده میل و نوع برقراری ارتباط با میل سرور میباشد.

• اگر از یک کلاینت ایمیلی روی یک ابزار مشخص استفاده میکنید (برای مثال کامپیوتر خود در محل کارتان)، پروتکل POP3 برایتان مناسب میباشد.

• اگر میخواهید که ایمیل های خود را از روی تفلن همراه و کامپیوترهای مختلف چک کنید در اینجا پرونکل POP3 پاسخگوی شما نمی باشد و می بایست از پروتکل IMAP استفاده کنید.

• اگر معمولا از وب میل استفاده میکنید و میخواهید که موبایل و آی پد خود را با وب میلتان سینک کنید می بایست از پروتکل IMAP استفاده کنید.

• اگر از کاربران هات میل یا Exchange Server هستید می بایست از پروتکل های MAPI یا Exchange ActiveSync استفاده کنید.

دانلود Exchange Server 2013 ,2010

آموزش کامل نصب میل سرور Microsoft Exchange Server 2016

آموزش اضافه کردن اکانت ایمیل به نرم‌افزار Outlook

چیست Microsoft SQL Server

اموزش نصب ﻧﺮم اﻓﺰار2015 Skype For Business

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد