Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
storage

آشنایی با MetaLun ها در EMC VNX

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

VNX metaLUN قابلیتی است که برای Traditional LUN ها امکان بهم پیوستن (Aggregate ) جهت افزایش سایز و سرعت را نسبت به LUN اصلی، فراهم می آورد. LUN اصلی می تواند یک LUN معمولی و یا حتی خود یک metaLUN باشد. metaLUN از بهم پیوستن LUN اصلی و چند  LUN  دیگر ( که به آنها Component LUN می گویند.) بوجود می آید. ( Pool Lun نمیتواند در metaLUN استفاده شود. )

 

همانگونه که می دانید RAID Group دارای محدودیت 16 عدد هارد دیسک است. این بمعنای یک سقف برای حداکثر ظرفیت و حداکثر سرعت و عملکرد Traditional LUN ها است. بهره گیری از metaLUN امکان افزایش Bandwith، Throughput و یا ظرفیت یک LUN را با افزودن هارد دیسک های جدید، فراهم می آورد.

هر Traditional LUN و یا metaLUN که Private LUN نباشد، می تواند با این شیوه Expand شود.

  • روشهای تولید یک metaLUN
  • Striped Expansion

این شیوه زمان بر است و می تواند بروی عملکرد تجهیز، در حین تولید MetaLUN تاثیر زیادی داشته باشد. با افزودن LUN و یا LUNها به LUN اصلی، داده ها بروی کل Stripe پخش خواهند شد. این بدین معناست که بخشی از داده ها از روی LUN اصلی، به دیگر LUN انتقال میابند. پس در این شیوه ظرفیت افزوده شده به سرعت در اختیار نخواهد بود و قطعا مستلزم زمان است.

در این شیوه به اجزای همگن (Homogeneous ) نیاز است، یعنی تمامی LUN های Component مورد استفاده باید هم سایز LUN اصلی باشند. همچنین این LUN ها باید همگی دارای نوع Raid و نوع هارد دیسک یکسان باشند.!

Concatenated Expansion
Concatenated Expansion فرآیندی است که در آن Component Lun ها به LUN اصلی افزوده می شوند. در این شیوه ظرفیت مربوط به Component LUN ها بصورت آدرس های جدید به metaLUN افزوده می شود. این نوع Expand کردن انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می آورد به گونه ای که استفاده از Component LUN های ناهمگن (Heterogenous ) امکان پذیر است. این یعنی استفاده از Component LUN هایی با ظرفیت و نوع Raid متفاوت.

 

تنها یک محدودیت موجود است و آن اینکه در این شیوه تمامی Component LUN ها بایستی دارای هارد دیسک های مشابه باشند.

کلمات کلیدی: | |

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد