Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
storage

آدرس دهی در FC

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آدرس دهی در FC

همانگونه که در آموزش پیشین با نامFibre Channel چیست ؟ توضیح داده شد، Fabric مجموعه ایست از اجزا و سوئیچهای مرتبط به یکدیگر. Fabric میتواند تنها شامل یک سوئیچ باشد و یا مجموعه ای متشکل از سوئیچهای شعب مختلف. در ازای هر سوئیچ Fibre Channel ما یک Fabric Domain منحصر به فرد داریم.

 

ادرس دهی

تمامی تجهیزات مورد استفاده در شبکه Fibre Channel دارای یک هویت منحصر به فرد می باشند.

World Wide Name / WWN

تمامی تجهیزات مورد استفاده در شبکه Fibre Channel دارای یک هویت منحصر به فرد می باشند که به نام (Worldwide name (WWN شناخته می شود. این هویت خاص را می توان با MAC آدرس درون کارتهای شبکه Ethernet مقایسه نمود. هر پورت برای خود WWN انحصاری خود را دارد، اما تجهیزاتی که دارای چندین پورت Fibre Channel می باشند، خود تجهیز نیز می تواند یک WWN انحصاری برای خود داشته باشد. WWN یک آدرس 64 بیتی می باشد.اکر 2 آدرس WWN را در Header یک فریم جای دهیم، آنگاه 16 بایت برای نگهداری آدرس مقصد و مبدا باقی می ماند. پس آدرس های 64 بیتی می توانند عملکرد و کارآیی  Routing را تحت تاثیر قرار دهد. همانگونه که ذکر شد هر تجهیزی در SAN با هویت منحصر به فرد خود یعنی WWN شناخته می شود. WWN دارای بخشی است که به آن Vendor Identifier Field گویند که در واقع مشخص کننده شرکت سازنده قطعه است. این بخش از WWN با نظارت و هماهنگی IEEE تولید می شود تا بدین گونه هر سازنده دارای کد انحصاری خود باشد.

دو قالب برای آدرس دهی WWN وجود دارد، قالب قدیمی که با 10:00 شروع می شود و پس از آن ID شرکت سازنده قرار دارد. در قالب جدید WWN با عدد 5 یا 6 در مبنای  Hex در نیمه بایت اول شروع شده و پس از آن ID شرکت سازنده در 3 بایت ادامه می آید.

برای  مشاهده آدرس  ID شرکتهای سازنده مختلف بر اساس استانداردهای IEEE اینجا را کلیک نمایید.

 

WWNN در مقابل WWPN

(Worldwide Node Name (WWNN یک آدرس 64 بیت منحصر به فرد است که هر نود درون شبکه Fibre Channel برای براقراری ارتباط به آن نیاز دارد.  هر سرور و یا Host، دارای WWNN منحصر بفرد برای هر HBA خود می باشد و اگر سرور دارای 2 کارت HBA باشد، آنگاه آن سرور دارای 2 WWWN می باشد. برای San Switch ها نیز WWNN عموما برای شاسی تولید می شود. در Storage های Midrange Storage، عموما هر کنترلز دارای یک WWNN می باشد و در بعضی مواقع در رده های High-end Enterprise Storage، یک WWNN برای کل تجهیز تولید می شود.

Worldwide Port Number (WWPN) نیز هویت منحصر بفردی است که برای هر پورت تجهیز Fibre Channel تولید می شود. در سرور، در ازای هر پورت HBA یک WWPN، در SAN Switch به ازای هر پورت سوئیچ یک WWPN، و در Storage در ازای هر پورت یک WWPN متفاوت وجود دارد.

 

آدرس پورت

علاوه بر WWN، یک قالب آدرس دهی دیگر نیز در شبکه های Fibre Channel استفاده می شود. این قالب برای آدرس دهی پورتهای در سودیچهای Fabric استفاده می شود. هر پورت سوئیچ Fabric دارای یک آدرس منحصر به فرد 24 بیتی می باشد.

از این آدرسهای 24 بیتی تنها و تنها برای پروسه های Routing استفاده می شود. این آدرسها شامل Domain ID، Area ID و Node ID هستند.

  • Domain

این بایت آدرس خود سوئیچ است. Domain ID یک عدد منحصر به فرد است که معرف سوئیچ و یا Director در Fabric است. یک بایت اجازه نگهداری تا 256 آدرس متفاوت را دارد. بدلیل دخیره بعضی از این آدرسها برای مقاصدی نظیر Broadcast و ... تنها 239 آدرس قابل استفاده هستند. این عدد یعنی در تئوری حداکثر تا 239 سوئیچ می تواند در یک محیط SAN داشت.

  • Area

بایت Area نیز می تواند 256 آدرس متمایز داشته باشد. این قسمت از آدرس برای شناسایی هر پورت استفاده می شود. از اینرو برای بهره بردن بیش از 256 پورت در یک سوئیچ و یا Directore، شما باید از استانداردهای Shared Area Addressing تبعیت کنید.

  • Port / Node

آخرین قسمت از آدرس نیز یک محدوده مجددا یک بایتی است که باز هم می تواند تا 256 آدرس متمایز تولید نماید. این آدرس ها برای شناسایی N_Ports و NL_Ports متصل استفاده می شود.

 

کلمات کلیدی: | |

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد