storage

Pool LUNs چیست ؟ تفاوت Thin و Thick در چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مفهوم Pool LUN را پیشتر در آموزش " FAST VP چیست ؟" ارائه شد  ولیکن اکنون قصد دارم کمی عمیق تر به بررسی و تحلیل این مفهوم بپردازم تا این مفهوم برای همه کاملا قابل درک شود.

Pool LUN کاملا شبیه  Traditional LUNاست. برای مثال تمامی فعالیتهای Unisphere و یا دستورات قابل استفاده در Secure CLI هم برای Pool LUN و هم برای Traditional LUN قابل استفاده است.

تنها تفاوت اصلی میان این دو عبارتست از اینکه Traditional LUN مستقیما بروی یک Raid Group تولید شده اند در حالیکه Pool Lun ها یک اندازه منطقی هستند که از طرفیت Pool گرفته شده است. تولید LUN بروی یک Pool به ما قابلیتهای زیادی نظیر FAST VP ( در اینجا به آن اشاره شده است ) و یا انتخاب بین Thick و یا Thin را برای ما فراهم می آورد. بیاد داشته باشیم که Traditional LUN همیشه بصورت Thick هستند.

 

 

  • Thin LUN

تفاوت اصلی Thin LUN در مقایسه با Traditional LUN و یا Thick LUN ها در اینست که Thin Lun ها می توانند فضایی بیش از فضای فیزیکی یک Storage در اختیار نرم افزار ها و هاستها قرار دهند. این یعنی چه ؟ اجازه دهید با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح دهم. فرض کنیم Admin لینوکس به یک LUN با ظرفیت 600GB نیاز دارد، ما یک  LUN از نوع Thin ساخته و در اختیار هاست قرار می دهیم. اگر این هاست لینوکسی تنها از 30% ظرفیت خود استفاده نماید، یعنی حدود 200GB ، آنگاه 400GB دیگر موجود بروی Storage، کماکان توسط یک هاست دیگر قابل بهره برداری است. در حالیکه اگر از Traditional LUN و یا Thick LUN ها استفاده کنیم، استفاده هاست دیگر از فضای بلا استفاده هاست لینوکسی مقدور نیست.

این قسمت خوب این راهکار است. ولیکن بایستی بیاد داشته باشیم که اینگونه LUN ها دارای عملکرد و سرعت پایین تری نسبت به Lun های Thick هستند.

 

  • Thick LUNs

به هنگام ساخت Thick LUN ها، فضای مربوطه بصورت کامل از فضای فیزیکی موجود بروی Storage کسر می شود و در اختیار این گونه LUN ها قرار می گیرد. این بدان معناست که تمامی Slice های مورد نیاز ( تولید شده در فرآیند تولید  Pool )، به LUN مربوطه اختصاص داده می شوند. یک Pool می تواند هم شامل LUN های Thin باشد و هم LUN های Thick . در هنگام بهره گیری از FAST VP، استفاده از LUN های Thick، پیامد و عملکرد مناسب تری دارد.

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد