Search - SP Page Builder
Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها
storage

انجام تنظیمات EMC VNX – MirrorView

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در پست پیشین بنام " معرفی EMC VNX – MirrorView" درباره قابلیت MirrorView توضیحاتی ارائه کردم. در این آموزش قصد دارم تا شما را با نحوه تنظیمات MirrorView ، واژه شناسی آن و کاربردهایش آشنا کنم.

واژه شناسی VNX MirrorView

Primary Image : یک LUN حاوی اطلاعات عملیاتی است که لازم است اطلاعات آن با Secondary Image، ارسال شود.

 

Secondary Image : یک LUN حاوی داده های Mirror شده Primary Image، که در سایت دوم و بروی VNX دوم قرار دارد.

Image Condition : اطلاعات  بیشتری در خصوص وضعیت بروز رسانی Secondary Image، ارائه می نماید.

State :  نمایش دهنده وضعیت Mirror و Image ها است.

Consistency Group : مجموعه ای از Mirror ها که بعنوان یک موجودیت واحد مدیریت می گردند.

Consistency Group State : نشان دهنده وضعیت فعلی Consistency Group است.

Fracture : وضعیت عدم توانایی Mirror با Secondary Image. این وضعیت می تواند یا توسط Administrator درخواست شود ( به هر دلیلی دیگر نیاز به Mirror وجود ندارد ) و یا بدلیل عدم دسترسی به Image سایت دوم و یا بروز مشکلاتی از این دست رخ دهد.

Promote : تغییر جای Image ها با یکدیگر. در واقع Secondary Image شما به Primary Image تبدیل می شود و مسیر Mirroring از سایت دوم به سایت اول تغییر می بابد.

 

تنظیمات مقدماتی  MirrorView

MirrorView امکان ارائه تنظیمات متعدد و پشتیبانی از توپولوژیهای فروانی را دارد. هر دو LUN های Primary و secondary بایستی دارای سایزهای یکسان باشند و همچنین توسط تمامی سرور ها دسترسی های لازم را به VNX ها داشته باشند، تا درصورت نیاز به مراحلی نظیر Fail Over و Fail Back توسط تجهیز EMC، امکان Promote وجود داشته باشد. ولیکن LUN های می توانند دارای ساختار متفاوتی از Raid باشند. برای بهره مندی از قابلیت MirrorView، هر دو تجهیز VNX بایستی دارای Enabler مربوطه باشند. بیاد داشته باشید که Secondary LUN، مادامی که فرآیند Mirroring  در جریان است، برای هاستها غیر قابل دسترسی است.

 

Consistency Groups

Consistency Groups به شما اجازه تا تمامی LUN های مربوط به یک نرم افزار و یا یک فرآیند مشترک را در قالب یک گروه، مدیریت نمایید. بدین گونه شما از پایداری Secondary Image ها اطمینان حاصل می کنید و نیازی به بررسی تک به تک Mirror ها ندارید. در نتیجه، زمانی که شما یک Consistency Group را دارید، بسیاری از فعالیتها بروی تک تک Mirror ها قابل اعمال نیستند. به عنوان مثال فعالیتهایی نظیر Synchronize و یا Fracture تنها بروی Consistency Group قابل اجرا است.

 

Site Level Fan-In

MirrorView می تواند از Fan In با نرخ 4:1 پشتیبانی نمایید. این بدین معناست که یک تجهیز VNX میتواند به عنوان مقصدی ( سایت دوم ) برای 4 تجهیز متفاوت VNX ( به عنوان سایت اول ) ، ایفای نقش نماید. این شیوه در طراحی های ترکیبی بسیار متداول است. این نرخ برای هر دوشیوه MirrorView/S و MirrorView/A قابل دسترسی است.

 

LUN Level Fan-Out

Fan-out زمانی کارآیی دارد که شما قصد دارید در فرآیند Mirroring  برای یک LUN اولیه، بصورت کاملا همزمان دو عدد Secpndary LUN بروی دو تجهیز VNX متفاوت تولید نمایید. این نرخ 1:2  تنها برای MirrorView/S وجود دارد، یعنی تنها در حالت Synchronously Mirror این نرخ قابل دستیابی است و برای MirroView/A تنها نرخ 1:1  قابل دستیابی است.

 

Port configuration :

به محض راه اندازی و انجام ارتباطات فیزیکی مناسب، پورتهای مناسب برای فرآیند MirrorView اختصاص داده می شوند. تمامی ترافیک مربوط به MirrorView از یک پورت اختصاصی ( FC و یا iSCSI ) بروی هر Sorage Processor عبور می کند. برای تجهیز VNX که دارای هر دو پورت FC و iSCSI است، در ازای هر SP یک پورت FC و یک پورت iSCSI، توانایی عبور ترافیک  MirrorView را دارند.

مسیر ارتباط فیزیکی ما بین دو تجهیز بایستی بصورت ترجیحا یک مسیر اختصاصی ( فیزیکی و یا منطقی ) مابین پورت SP A تجهیز اول با پورت SP A تجهیز دوم و به همین شکل نیز برای پورتهای SP B باشد. این مسیر ها می توانند با هاستها نیز بصورت Share باشند ولیکن در این حالت تجهیز عملکرد مناسبی در نه در خصوص هاستها دارد و نه برای فرآیند MirrorView. به همین دلیل عموما تاکید می شود که یک مسیر اختصاصی برای فرآیند MirrorView تولید نمایید.

 

Mirrored Image States

زمانی که یک Image در فرآیند Mirror شرکت دارد، می تواند در یکی از وضعیتهای ذیل قرار گیرد :

 

  • Inactive : به معنای توقف فرآیند Mirror توسط Administrator است.
  • Active : به معنای یک وضعیت پایدار و طبیعی در فرآیند Mirror است.
  • Attention : به معنای بروز اتفاقی برای Mirrored Image و نیاز به توجه Admin است.

 

در حالی که Mirror Image دارای ارتباطات لازمه با Source Image باشد، MirrorView دارای پنج وضعیت متفاوت زیر است :

  • Out-of-Sync : به معنای نیاز به یک Full Sync است.
  • In-Sync : به معنای اینست که که فرآیند در حال جریان است.
  • Rolling Back : به معنای عودت LUN های اولیه یک زمان خاص از پیش تعریف شده، است.
  • Consistent : فرآیند Mirroring متوقف شده است و برای ادامه نیاز به Write Intent و یا Fracture Log است.
  • Synchronizing : عملیات Synchronizing در جریان است.

 

MirrorView Common Operations

Synchronization

Synchronization در واقع همان انجام عملیات کپی کردن داده های جدید توسط MirrorView به روی Secondary Image می باشد. قاعدتا Synchronization اولیه بسیار زمان بر خواهد بود. در هنگام فرآیند Synchronization، داده های روی LUN اولیه قابل دسترس هستند.

 

Promote

پس از اجرای این فرمان Secondary Image نقش Primary Image را ایفا می کند و از این پس مسیر فرآیند Mirroring معکوس می شود. استفاده از Promote تنها وقتی امکان پذیر است که Secondary Image در حالت Synchronized و یا Consistent باشد.

 

Fracture

Fracture فرآیند MirrorView Replication مابین Image اولیه و Image ثانویه را، متوقف می نماید. Fracture توسط Admin زمانی صورت می گیرد که Admin نیاز دارد به هر دلیلی، Replication را به حالت تعلیق در آورد و در نقطه مقابل آن Fracture توسط سیستم است، که به معنای قطع ارتباط میان LUN اولیه و LUN ثانویه می باشد.

نظرات (0)

دارای رتبه 0 بواسطه 5 بر اساس 0 رأی
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
Rate this post:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

خبرنامه سلام دیجی

در خبرنامه ایمیلی ما عضو شوید

به جمع همراهان ما بپیوندید و همواره بروز باشید

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد