Mikrotik

دانلود آموزش کامل Queue – Traffic Shaping در میکروتیک

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سلام به کاربران گرامی سایت hellodigi امید وارم شاد باشید امروز برای شما اموزش queue در میکروتیک اماده کردیم .در میکروتیک برای مدیریت پهنای باند و محدود کردن سرعت دسترسی کاربران می توان از ویژگی های Queue استفاده کرد. Queue ها به دو صورت ساده ( Simple Queue) و درختی (Queue Tree ) قابل پیاده سازی می باشند.

این نکته توجه داشته باشید که استفاده از Simple Queues جهت محدود کردن سرعت دسترسی کاربران به صورت گروهی و بر روی یک رنج از IP های شبکه، به صورت صحیح عمل نمی کند، و در این حالت اگر یکی از کاربران از حداکثر سرعت آپلود و دانلود تعریف شده استفاده کند، کل پهنای باند شبکه را مصرف کرده و اتصال سایر کاربران را با مشکل مواجه می کند. برای کنترل سرعت دسترسی کاربران به صورت گروهی و تعریف محدودیت های دسترسی متفاوت، لازم است از Queue Tree استفاده کنید. بنابراین بهتر است Simple Queues را برروی تک IP آدرس ها تعریف کنیم.

توجه داشته باشید که با استفاده از Queue ها فقط می توان سرعت آپلود و دانلود کاربران را محدود کرد و در صورتی که بخواهیم بر روی حجم کاربران محدودیت اعمال نمایید لازم است از User Manage استفاده کنید .

پارامترهای مورد استفاده در Queue :

1) Name : یک نام بدلخواه انتخاب می کنیم.

2) Target : در این قسمت باید آدرس IP یا محدوده ایی از آدرس IP را تعیین کنید این آدرس قرار است با محدودیت در پهنای باند مواجه شوند (آدرس IP کامپیوتر مورد نظر) .

3) Target Upload : حداکثر میزان مجاز آپلود

4) Target Downlad : حداکثر میزان مجاز دانلود

*نکته : توجه داشته باشید که تعیین میزان آپلود یا دانلود بستگی به میزان پهنای باندی دارد که از ISP دریافت کرده اید. در صورتی که سرعت Dedicate داشته باشید مطمئنا تقسیم آن راحت خواهد بود.

5) Max Limit : ماکزیمم پهنای باند که روتر قرار است رد کند.

6) Time : در قسمت Time می توانید ساعاتی از شبانه روز و روزهایی از هفته را که می خواهید محدودیت پهنای باند اعمال شود را تنظیم نمایید.

*نکته : برای این کار باید دو الگو بنویسید.در اولین الگو که بهتر است بالاتر باشد ، پهنای باندی که قرار است در روز و ساعات بیشتری اعمال شود را قرار دهید و در دومین الگو که خواهید نوشت می توانید زمان و ساعت را در زمانی که الگوی اول قرار ندارد را تعیین کنید.

7) Priority : اولویت عدد بین ا الی 3 می باشد.عدد کوچکتر اولویت بالاتر

8) Limit At : مقدار پهنای باند گارانتی شده ، یعنی مقداری که تحت هر شرایطی باید رد شود.

 

به منظور درک بهتر Queue – Traffic Shaping دو سناریوی مهم را به صورتی تصویری کامل انجام خواهیم داد.

دانلود  کامل آموزش Queue – Traffic Shaping در میکروتیک

لینک دانلود 

 

 

 {jd_file file==1}

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد