cisco

CDP یا Cisco Discovery Protocol چیست

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

سلام امید وارم شاد باشید CDP که مخفف کلمات Cisco Discovery Protocol است به معنای پروتکل شناسایی سیسکو می باشد ، این پروتکل همانطور که از نامش نیز پیداست توسط خود شرکت سیسکو تهیه و تدوین شده است و در لایه دوم از مدل OSI یا Datalink کار می کند.

کاربرد اصلی CDP به اشتراک گذاری اطلاعات در خصوص Device های سیسکو ای که بصورت مستقیم به روترهای سیسکو متصل شده اند ، این اطلاعات مواردی از قبیل نوع سیستم عامل یا IOS مورد استفاده و آدرس IP مربوط به دستگاه می باشد. بصورت پیشفرض پیام هایی که توسط Cisco Discovery Protocol یا CDP از همسایه های روتر یا Neighbor ها دریافت می شود برای سایر دستگاه های موجود در شبکه ارسال نمی شود و این بدین معناست که CDP فقط اطلاعات را به دستگاه های می دهد که بصورت مستقیم یا Directly به روتر متصل شده اند. هدر کدام از دستگاه ها و تجهیزات شرکت سیسکو که از پروتکل CDP پشتیبانی کند می تواند پیام های دریافتی از تجهیزات همسایه خود را در محلی درون دستگاه ذخیره سازی کند ، شما می توانید این پیام ها را در روترهای سیسکو با استفاده از دستور show cdp neighbors مشاهده کنید. تجهیزات شرکت سیسکو ای که از CDP پشتیبانی می کنند و پیام های CDP را دریافت می کنند پیام های CDP خود را به آدرس Multicast ای به شکل 01:00:0C:CC:CC:CC ارسال می کنند. پیام های CDP هر 60 ثانیه یکبار بر روی Interface های روتری که از قابلیت Subnetwork Access Protocol یا SNAL هدر پشتیبانی می کنند ارسال می شود. توجه کنید که همه interface های لایه دوم توانایی استفاده از SNAP را ندارند. رسانه هایی که از CDP پشتیبانی می کنند معمولا شبکه هایی از نوع Ethernet ، Token Ring ، FDDI ، PPP ، HDLC ، ATM و Frame Relay می باشند. اطلاعاتی که در پیام ها یا Packet های CDP وجود دارد به شکل زیر است : 


اطلاعات نسخه نرم افزار IOS
اسم دستگاه در صورت وجود
قابلیت های سخت افزاری دستگاه از قبلی Routing و Switching
سازنده دستگاه و سخت افزار
آدرس IP دستگاه مورد نظر
Interface ای که از آن برای ارسال Cisco Discovery Protocol استفاده می شود

 

درخواست شده ای تی پرو

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد