cisco

محدود کردن پهنای باند پورت های سوئیچ

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مسائل مختلفی وجود دارند تا شما بخواهید این کار را انجام بدید. درست است که اکثرا ما از یک پورت سوئیچ انتظار داریم تا با بیشترین سرعت کار کند ولی مواردی نیز وجود دارند که شما خلاف این خواسته را خواهید داشت. مثلا فرض کنید در یک ISP کار میکنید و پهنای باند ۱Mb/s را به یک مشتری فروخته اید. در این مثال پورت سوئیچ شما با پهنای باند ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ مگابیت full duplex کار میکندف پس شما نیاز خواهید داشت تا پهنای باند منتهی به دستگاه مشتری را محدود کنید. این فقط یکی از مثال هایی است که میتوان گفت ولی موارد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد تا شما نیاز به محدود کردن پهنای باند در یک پورت سوئیچ را داشته باشید. اجازه دهید به دستوراتی که میتوان با آنها این کار را انجام میدهند بپردازیم.

 

چگونه یک Bandwidth Limit بر رویسوئیچ سیسکو ایجاد کنیم؟

در سوئیچ های سیسکو (نه در روتر های آن) قابلیتی به نام Shape Round-Robin Queue Bandwidth وجود دارد. که با دستور srr-queue bandwidth پیکره بندی میشود. این دستور بعد از IOS 12.2(25) به قابلیت های سوئیچ های سیسکو اضافه شده است. برای مثال من از یک سوئیچ ۲۹۶۰ استفاده میکنم.

Switch(config)# interface FastEthernet 0/1
Switch(config-if)# srr-queue bandwidth ?

limit Configure bandwidth-limit for this interface

shape Configure shaping on transmit queues

share Configure shared bandwidth

همانطور که میبینید برای مثال درون تنظیمات fast 0/1 وارد شدیم. و علامت سوال بعد از دستور srr-queue bandwidth به ما سه حالت limit, shape و share را نمایش میدهد. ما در این مقاله روی قابلیت limit صحبت میکنیم ولی این نکته را به یاد داشته باشید که شما میتوانید از این دستور برای shape کردن و share کردن پهنای باند نیز استفاده کنید. (برای درک بهتر قابلیت های srr-queue اینجا کلیک کنید.)

برای مثال در اینجا یک اینترفیس ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه داریم، فرض کنید شما پهنای باند ۱۰ مگابیتی به یکی از مشتریان خود فروخته اید. برای محدود کردن پهنای باند با استفاده از srr-queue به شکل زیر عمل کنید:

Switch(config)# interface FastEthernet 0/1

Switch(config-if)# srr-queue bandwidth limit 90

عدد ۹۰ بعد از limit در واقع ۹۰ درصد از پهنای باند آن اینترفیس را محدود میکند (از دسترس خارج میکند) پس اگر پورت ۱۰۰ مگابیتی دارید ۹۰ مگابیت آن محدود میشود و فقط ۱۰ مگابیت آن در دسترس خواهد بود.

حالا فرض کنید میخواهید پهنای باند را به ۱ مگابیت محدود کنیم. میتوانید ابتدا سرعت آن اینترفیس را با دستور speed روی ۱۰ مگابیت تنظیم کنید و سپس از طریق دستور srr-queue آن را روی ۱ مگابیت محدود کنید. در این صورت به شیوه زیر عمل خواهیم نمود.

Switch(config)# interface fast 0/1

switch(config-if)# speed 10

Switch(config-if)# srr-queue bandwidth limit 90

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم دستور srr-queue فقط برروی سوئیچ ها وجود دارد و روتر های سیسکو آن را پشتیبانی نمیکنند برای محدود کردن روتر ها میتوانید از دستورات دیگری مانند rate-limit استفاده کنید. برای مثال با دستور زیر میتوانید یک اینترفیس بر روی روتر را با پهنای باند ۱ مگابیت محدود کنید.

Router(config-if)# rate-limit output 10000000 2000 2000 conform-action continue exceed-action drop

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد