cisco

10 دستوری که نیاز است برای کار با IOS های Cisco بدانید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

مهارت یافتن در IOS Cisco به معنی یادگیری برخی از دستورات ضروری می باشد. در این مرجع 10 دستوری که شما هنگام مدیریت انواع پیکربندی ها و عیب یابی ها نیاز دارید به طور سریع توصیف شده است .

 

IOS Cisco هزاران دستور را فراهم کرده که پیکر بندی آنها می تواند مشکل باشد. در ادامه 10 دستوری را که شما هنگام استفاده از IOS Cisco به دانستن آنها نیاز دارید ذکر شده است.

1-    علامت " ؟ " 

ممکن است چگونگی تایپ و استفاده از ؟ برای درخواست کمک هنگام کار با IOS Cisco برای شما بسیار واضح به نظر برسد . با این حال, IOS Cisco هنگام استفاده از علامت سوال ( کلیدهای کمکی ) کاملا متفاوت از سیستم عامل های دیگر می باشد. از آن جایی که IOS سیستم عاملی مبتنی بر خط فرمان با هزاران دستور و پارامتر می باشد با استفاده از ؟ می توانید زمان را برای خود ذخیره نمائید .

شما می توانید از این دستور در موارد بسیاری استفاده نمائید. اول, استفاده از آن زمانی که نمی دانید چه دستوری را باید تایپ کنید. برای مثال برای مشاهده لیستی از دستورات ممکن در خط فرمان علامت ؟ را تایپ کنید. هم چنین می توانید زمانی که نمی دانید پارمتر بعدی که برای یک دستور وارد شده چه عبارتی می باشد از این علامت استفاده نمائید.

برای مثال ممکن است دستور show ip ? را وارد نمائید, اگر روتر هیچ پارامتر دیگری نیاز نداشته باشد به عنوان تنها گزینه عبارت CR را ارائه می دهد. در نهایت, استفاده از ؟ به منظور مشاهده تمام دستوراتی که با حرف خاصی شروع می شوند به کار می رود. برای مثال,دستور Show C? لیستی از دستوراتی را که با حرف C شروع می شوند برمی گرداند.

2-   Show running-configuration

دستور Show running-config تنظیمات فعلی موجود بر روی سوئیچ , روتر و یا فایروال را نشان می دهد. Running-configuration به صورت یک فایل در حافظه روتر قرار دارد. زمانی که تغییری بر روی روتر انجام می دهید این تنظیمات تغییر خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که تنظیمات انجام شده تا زمانی که دستور Copy running-configuration startup-configuration اجرا نشده باشد , ذخیره نخواهد شد. این دستور هم چنین می تواند به طور خلاصه به صورت Sh run استفاده شود.

3-   Copy running-configuration startup-configuration

 این دستور تنظیماتی که در حال حاضر(در داخل RAM ) تغییر کرده را, که به عنوان Running-configuration نیز شناخته شد است, در حافظه غیرفرار RAM (NVRAM ) ذخیره می کند. اگر برق دستگاه قطع شود , NVRAM این تنظیمات را نگه داری خواهد کرد . به عبارت دیگر, اگر پیکربندی روتر را ویرایش کنید, و از این دستور استفاده ننمائید و روتر را مجدد راه اندازی کنید, تغییرات از دست خواهند رفت.این دستور می تواند به طور خلاصه به صورت Copy run شروع شود . دستور Copyمی تواند برای انتقال تنظیمات Running و یا Startup از یک روتر به یک سرور TFTP در مواردی که ممکن است اتفاقاتی برای روتر رخ دهد نیز استفاده شود.

4-   Show interface

دستور Show interface وضعیت اینترفیس های روتر را نمایش می دهد. این دستور تعدادی خروجی به شرح ذیل فراهم می کند:

 • وضعیت اینترفیس  (up/down)
 • وضعیت پروتکل بر روی اینترفیس
 • میزان استفاده
 • خطاها
 • MTU (مخفف Maximum Transmission Unit به معنای حداکثر واحد انتقال )

 این دستور برای عیب یابی یک روتر یا سوئیچ ضروری می باشد . می توان  آن را به همراه یک اینترفیس مشخص نیز استفاده کرد, مانندsh int fa0/0.

5-   Show ip interface

حتی محبوبتر از Show interface دستورات Show ip interface و show ip interface brief می باشند . دستور show ip interface اطلاعات جامعی از پیکربندی ها و وضعیت پروتکل های IP و سرویس ها بر روی تمام اینترفیس ها ارائه میدهد . دستور Show ip interface brief به طور اجمالی وضعیت اینترفیس های روتر شامل آدرس IP ها , وضعیت لایه دو و لایه سه را ارائه می دهد.

6-   Config terminal , enable , interface and router

روترهای Cisco حالات مختلفی برای نمایش اطلاعات و تغییر اطلاعات دارند . توانایی انتقال بین این حالات برای یک پیکربندی موفقیت آمیز در روتر بسیار مهم می باشد.

به عنوان مثال , هنگام ورود , شما در ابتدا در حالت کاربری لاگین می کنید ( که نمایش آن به صورت < می باشد) . در این حالت شما می توانید دستور Enable را برای انتقال به حالت Privilege تایپ نمائید (که نمایش آن به صورت # می باشد). در حالت Privilege , شما می توانید هر موردی را مشاهده نمائید , اما قادر به تغییرنخواهید بود . دستور Config terminal  (یا config t ) را برای رفتن به حالت پیکربندی عمومی(Global Mode) تایپ کنید (که نمایش آن به صورت (config)# می باشد). در این حالت , می توانید پارامترهای عمومی را تغییر دهید. برای تغییر یک پارامتر بر روی یک اینترفیس (مانند آدرس IP ) , با دستور Interface به حالت پیکربندی اینترفیس بروید ( جایی که به شکل (config-if)# می باشد).

 هم چنین از حالت پیکربندی عمومی, با استفاده از دستور router {protocol} می توانید وارد تنظیمات روتر شوید . برای خارج شدن از یک حالت عبارت Exit را تایپ کنید.

7-   no shutdown

دستور no shutdown یک اینترفیس را فعال می کند (UP می کند ) . این دستور باید در حالت پیکربندی اینترفیس استفاده شود و  برای اینترفیس های جدید و عیب یابی نیز مفید می باشد. هنگامی که یک اینترفیس دچار مشکل می شود , ممکن است نیاز داشته باشید اینترفیسی را فعال و یا غیرفعال کنید . البته , برای down کردن اینترفیس , این دستور معکوس می شود که به آن shutdown گفته می شود . این دستور می تواند به طور خلاصه به صورت no shut استفاده شود .

8-   Show ip route

دستور show ip route برای نمایش جدول مسیریابی روتر استفاده می شود . این لیست تمام شبکه هایی که روتر می تواند به آنها دسترسی داشته باشد, متریک خود (اولویت روتر برای آنها ) , و چگونگی دسترسی به هر شبکه را نمایش می دهد.

این دستور به طور خلاصه می تواند به صورت sh ip ro استفاده شود, و می تواند پارامترهایی نیز داشته باشد, مانند sh ip ro spf برای تمام روترهای OSPF . برای پاک کردن جدول مسیرها دستور clear ip route *  و برای پاک کردن تنها یک مسیر از دستور clear ip route 1.1.1.1 استفاده نمائید.

9-   Show version

دستور show version  تنظیمات ثبت شده روتر را (در اصل, تنظیمات روتر برای بوت شدن ), آخرین باری که روتر بوت شده است, نسخه IOS , نام فایل IOS  , مدل روتر, و میزان حافظه RAM و Flash را نمایش می دهد . این دستور را می توان به طور خلاصه به صورت sh ver نوشت.

10-   Debug

دستور debug دارای گزینه های بسیاری می باشد  و به تنهایی کار نمی کند . این دستور خروجی دقیق خطاهای خروجی را در برخی از برنامه های  کاربردی , پروتکل و یا سرویس ها فراهم می کند . برای مثال, debug ip route هر زمان  که یک روتر اضافه و یا کم می شود اطلاع می دهد.

 

router-3#configure terminal
  Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
  router-3(config)#ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 170.170.3.4
  router-3(config)#^Z
  router-3#
  
  router-3#show ip route
  Codes: C - connected, S - static, I - IGRP, R - RIP, M - mobile, B - BGP
  D - EIGRP, EX - EIGRP external, O - OSPF, IA - OSPF inter area 
  N1 - OSPF NSSA external type 1, N2 - OSPF NSSA external type 2
  E1 - OSPF external type 1, E2 - OSPF external type 2, E - EGP
  i - IS-IS, L1 - IS-IS level-1, L2 - IS-IS level-2, * - candidate default
  U - per-user static route, o - ODR

Gateway of last resort is 170.170.3.4 to network 0.0.0.0

 170.170.0.0/24 is subnetted, 2 subnets
  C 170.170.2.0 is directly connected, Serial0
  C 170.170.3.0 is directly connected, Ethernet0
  S* 0.0.0.0/0 [1/0] via 170.170.3.4
  router-3#
  router-3#

Note: If you configure multiple networks as candidate default routes using the ip default-network command, the network that has the lowest administrative distance is chosen as the network for the gateway of last resort. If all the networks have the same administrative distance then the network listed first in the routing table (show ip route lists the routing table) is chosen as the network for the gateway of last resort. If you use both the ip default-network and ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 commands to configure candidate default networks, and the network used by the ip default-network command is known statically, the network defined with the ip default-networkcommand takes precedence and is chosen for the gateway of last resort. Otherwise if the network used by the ip default-network command is derived by a routing protocol, the ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 command, which has a lower administrative distance, takes precedence and is chosen for the gateway of last resort. If you use multiple ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 commands to configure a default route, traffic is load-balanced over the multiple routes.


امن سازی پایه زیر ساخت شبکه

پروتکل مسیریابی EIGRP

دستورالعمل بروز رسانی IOS روترهای سیسکو با استفاده از Internal Flash

آموزش Cisco QOS – کنترل پهنای باند در سیسکو

آموزش راه اندازی NAT و PAT در روترهای سیسکو

بک آپ گیری از تنظیمات روتر یا سوئیچ

 

 

تمام حقوق سایت برای سلام دیجی و نويسندگان آن محفوظ می باشد