ثبت نام کن 

این بخش به صورت کاملاریگان است شما دراین بخش مقاله خود را درج می کنید از قسمت های ویژه سایت استفاده خواهید کرد و رتبه بندی می شوبد طبق فعالیت خود

مقاله را ثبت کن 

این قسمت برای ثبت مقاله شماست شما بااین کار مقاله خود را ثبت می کنید وباعث می شود دیگران هم ازمقاله شمااستفاده کندوباکمک دیگران مقالت راکامل کن

دیده و برتر شو

این بخش به شما کمک می کند تا شما معرفی شوید به کسانی که دنبال خدمات و کارهای شماهستند و شناخته شوید تا به کارایی  شما اطمینان کند وباشما طبق تخصص رفتارکند.

 

موتور جستجو

Easy Profile - Search plugin
جستجو -مجموعه ها
جستجو - تماس ها
جستجو - محتوا
جستجو - خبرخوان ها
جستجو - وب لینک ها
جستجو - برچسب ها

4 نکته امنیتی در برقراری ارتباطات وایرلس

 امروزه استفاده از ارتباطات وایرلس به شدت گسترش یافته است و بسیاری از کاربران چه در منازل خود و چه در شرکت ها و سازمان های بزرگ از بستر وایرلس برای انتقال دیتاهای خود استفاده می‌کنند. از طرفی نیز تعداد دستگاه‌هایی که استاندارد وایرلس را پشتیبانی می‌کنند اعم از لپ‌تاپ و موبایل نیز افزایش یافته است.

بنابراین با افزایش روز افزون کاربران احتمال اینکه افراد و اشخاصی باشند که بخواهند از این بستر به نفع خود استفاده کرده و اقدام به هک یا شنود اطلاعات در این نوع از ارتباط نمایند، نیز به موازات آن افزایش یافته‌است.

 

حال اگر کاربران و کارشناسان شبکه با راه‌حل های امن کردن بستر وایرلس آشنا  باشند و نکات کوچک و در عین حال پر اهمیت را در شبکه خود رعایت نمایند، می‌توانند احتمال سوء استفاده هکران را تا حد زیادی کاهش دهند.

در این مقاله می خواهیم چند نکته امنیتی در ارتباطات وایرلس را، بر روی روترهای میکروتیک آموزش دهیم.

 

ایجاد Security Profile بر روی روترهای Access Point

یکی از اولین و اصلی‌ترین نکته در امنیت رادیوهای AP، ایجاد کلیدهای امنیتی جهت اتصال کلاینت‌ها به روتر است و یا به عبارتی قبل از گرفتن هرگونه سرویسی توسط روتر احراز هویت گردد. برای این کار باید در رادیو یک Security Profile ایجاد کنید. جهت کسب اطلاعات از نحوه ایجاد پروفایل لطفا به مقاله "چگونه میکروتیک را در حالت اکسس پوینت تنظیم نماییم؟" مراجعه نمایید.

 

مخفی کردن SSID

یکی دیگر از روش‌های افزایش امنیت در Access Point جلوگیری از نمایش SSID است . باید در نظر داشته‌باشید که نمایش SSID احتمال اینکه افرادی بخواهد به AP شما وصل شوند و از سرویس آن استفاده کنند را افزایش می دهد و این احتمال در صورتی که شما از پسورد های پیچیده استفاده نکرده باشید افزایش می‌یابد.

برای این کار کافی است در میز کار میکروتیک برروی Wireless  کلیک نمایید و در صفحه باز شده برروی Wlan که به عنوان AP است دوبار کلیک کرده تا صفحه تنظیمات آن باز شود، تیک کادر Hide SSID را بزنید.

 

حال اگر برروی کامپیوتر خود SSID را جستجو کنید، در لیست آن نمایش داده نخواهد شد.

ایزوله کردن Stationها از یکدیگر

از روش‌های دیگر امنیتی در لینک های Point to Multipoint این است که دسترسی Station ها به یکدیگر را ببندید. این امر برای مواقعی که بخواهید شبکه داخلی هر Station را از یکدیگر ایزوله کنید و یا به هر کدام سرویس جداگانه ای بدهید به طوری که Station ها با هم در ارتباط نباشند، بسیار مناسب است.

فرض کنید شما یک شبکه وایرلس با ساختار زیر ایجاد کرده اید.

ایزوله کردن Stationها از یکدیگر

از روش‌های دیگر امنیتی در لینک های Point to Multipoint این است که دسترسی Station ها به یکدیگر را ببندید. این امر برای مواقعی که بخواهید شبکه داخلی هر Station را از یکدیگر ایزوله کنید و یا به هر کدام سرویس جداگانه ای بدهید به طوری که Station ها با هم در ارتباط نباشند، بسیار مناسب است.

فرض کنید شما یک شبکه وایرلس با ساختار زیر ایجاد کرده اید.

حال اگر به تب Registration مراجعه کنید ارتباط Station ها با AP برقرار است.

ولی شبکه داخلی هر Station  با یکدیگر ارتباط ندارند. اگر به طور مثال از روی سیستم C3، سیستم C2 را ping کنید همان طور که در عکس ملاحظه می کنید ارتباط برقرار نیست. 

 

 

MAC Filtering برروی رادیوها

از روش‌های افزایش امنیت در لینک‌های وایرلس می‌توان به Default Authenticate اشاره کرد. در این روش می‌توان به دو صورت عمل کرد:

1. ایجاد امنیت برروی Access Point:

اگر شما شبکه وایرلسی را راه اندازی کرده باشید احتمال اینکه یک کاربر با داشتن SSID و پسورد، AP شما را هک کرده و سپس به آن متصل شود و از سرویس‌های آن به سود خود استفاده کند، قابل پیش‌بینی است. برای جلوگیری از بروز این گونه موارد باید برروی AP دسترسی Station های مورد نظر را باز بگذارید تا مابقی Station ها تازمانی که در AP  تعریف نشده اند نتوانند به آن وصل شوند.

برای این کار مراحل زیر را بر روی رادیوی AP انجام دهید:

1-1- در میزکار Winbox برروی Wireless کلیک کنید. در پنجره باز شده تب Registration را کلیک کنید. لیست Station هایی که به AP متصل هستند، نشان داده می‌شود.

2-1- حال اگر بخواهید Station های خاصی، به AP شما متصل شود برروی Station مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Copy to Access List را انتخاب کنید.

3-1- به تب Access List رفته و در آنجا مشخصات Station های مجاز را مشاهده کنید.

4-1- تب Interfaces را باز کرده، برروی wlan کلیک کنید تا صفحه تنظیمات آن باز شود. تیک Default Authenticate را بردارید. سپس برروی OK کلیک کنید.

5-1- اگر به تب Registration مراجعه کنید در صفحه فقط مشخصات Station های مجاز را نمایش می‌دهد و مابقی Station امکان اتصال به AP را نخواهند داشت.

 

2- ایجاد امنیت برروی Station:

از آنجا که ارتباطات وایرلس به سرعت رو به افزایش است، احتمال اینکه هکری بخواهد با هدف خاصی، رادیوی Station شما را به سمت AP خود هدایت کند و از آن سوء استفاده نماید، وجود دارد و یا در مواقعی که  بخواهید جهت امنیت و اطمینان از اینکه رادیوی Station به AP مورد‌نظر شما متصل است، باید مراحل زیر را برروی آن اجرا کنید:

1-2- در میز کار میکروتیک برروی Wireless کلیک کرده در پنجره باز شده به تب Registration رفته برروی AP نمایش داده شده در لیست کلیک راست کرده گزینه  Copy to Connect List را انتخاب کنید.

 

2-2- اگر تب Connect List را باز کنید مشخصات AP را مشاهده می‌نمایید.

 

 

دیدگاه‌ها  

0 #2 علی محمدی mohamad@yahoo.com 1395-06-31 19:35
khob boood
نقل قول کردن
0 #1 fatemeh mohamad@yahoo.com 1395-06-26 10:28
binazriii bood bazam sepassss :lol:
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .

برچسب ها

اطلاعات تماس

آدرس:
ایران،تهران، سعادت اباد
تلفن:55101946-021

logo-samandehi
  
  توضیحات مختصر:
 
 سایت digi درتاریخ1395/6/6 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات اموزشی درفضای مجازی به طور رسمی آغاز نمود.digi درایران و کشور های دیگر طرفداران زیادی،چه درمیان کاربران حرفه ای وچه درمیان کاربران عادی ومعمولی در این زمان کوتاه کسب کرده است .hellodigi با دراختیارداشتن 20سرورپشتیبان همیشه بروزمی باشدودرهیچ زمانی از کمک کردن و اموزش دادن  کاربران خوددست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت سایت hellodigi می توانید نقش داشته باشید باگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شوید وجایگاه خود را درشته خود بدست آورید.

 

با ما در تماس باشید