storage

Fibre Channel چیست ؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

Fibre Channel چیست ؟

اگر بخواهیم تنها در چند کلمه Fibre Channel را توصیف نماییم، Fibre Channel ترکیبی از بهترینهای دو دنیاست. در واقع یک کانال حمل و نقل اشتراکی داده هاست که دارای بهترین خصوصیات I/OI bus ( مانند SCSI ) می باشد، که در نتیجه Host ها  و Application ها می توانند تجهیزات ذخیرشی موجود را بعنوان یک تجهیز ذخیره سازی محلی ( بمانند یک هارد دیسک موجود بروی ماشین که مستقیما به مادربورد متصل است. ) ببینند. و همچنین Fibre Channel بهترین های دنیای شبکه را نیز در خود جای داده است. تا جایی که FC می تواند از پروتکلهای متفاوتی نظیر SCSI، IP، FICON پشتیبانی نمایید.

 

در شروع، هنگامی که یک Storage بصورت مستقیم به یک سرور متصل شده است را در نظر بگیرید. این شیوه، بهترین روش برای استفاده از حداکثر سرعت کانال ارتباطی ما بین سرور و Storage است. ( بیشتر مواقع بصورت SCSI Bus است. ) در این شیوه بطرگترین محدودیت موجود تعداد حداکثری 15 تجهیز برای هر BUS می باشد. این محدودیت شامل به اشتراک گداری داده ها، کلاستر و .... نیز می شود.

 

 

Parallel SCSI Bus

با توجه به محدودیت ذکر شده، کماکان نیاز به یک شبکه منعطف، با توانایی بالا نگه داشتن عملکرد کانال در لایه Block وجود دارد. اینها ریشه ها و اساس Storage Area Network (SAN) می باشند. Fiber Channel تکنولوژی غالبی است که در اکثر شبکه های SAN امروزی استفاده می شود. مزایای برجسته FC عبارتند از :

  • سرعت تا 16 Gb/s
  • سرویس گیرنده (Initiator ) قبل از هر گونه ارسال داده ای با سرویس دهنده ( Target ) مذاکره (Negotiates ) می نماید، که نتیجه این مذاکره تولید Channel-like و دسترسی به Target است.
  • تمامی دستورات SCSI و داده های کاربر با فریمهایی با Payload با سایز 212 بایت بروی Fibre Channel ارسال می گردد.

Fabric چیست ؟

  • SAN and Fabric

Fabric مجموعه ایست از switches، Directors و تجهیزات متصل به آنها نظیر سرورها و Storage ها. Fabric محبوب ترین بخش در پیاده سازی SAN است.

  • اجزای SAN

SAN یک بستر ارتباطی any-to-any را در Fabric فراهم می آورد. SAN با بهره گیری از رسانه های فیبر نوری و کابل مسی، یک شبکه اختصاصی ما بین سرورها و Storage تولید می نماید. برای انجام این امر، به اجزای زیر نیاز دارید:

  • سوئیچ و/یا Director شبکه های Fibre Channel . – نکته : Fabric های کوچک تنها از یک سوئیچ تشکیل شده اند.
  • HBA ( Host BUS Adapters ) – HBA ها بسیار مشابه به NIC ( Network Interface Card ) می باشند. از آنها برای ارتباط تجهیزات با سوئیچهای Fibre Channel استفاده می شود. در این شیوه HBA ها در واقع جایگزین SCSI کنترلرها هستند.

اطلاعات تماس

در صورت بروزمشکل می توانیدبه ایمیل زیرپیام ارسال کنیدinfo@hellodigi.ir

ساماندهی

logo-samandehi

درباره سلام دیجی

دیجی به کمک اساتید درهیچ زمانی از کمک کردن واموزش دادن به کاربران دست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت دیجی می توانید نقش داشته باشیدباگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شویدوجایگاه خودرا درشته خودبدست آورید.لازم به ذکراست دیجی هیچ مالک واحد ومشخصی ندارد بلکه تمام کاربران او مالک و سازنده او هستند و هیچ گونه تبلیغاتی هم نمی پذیرد وفقط دانش می پذیرد