ثبت نام کن 

این بخش به صورت کاملاریگان است شما دراین بخش مقاله خود را درج می کنید از قسمت های ویژه سایت استفاده خواهید کرد و رتبه بندی می شوبد طبق فعالیت خود

مقاله را ثبت کن 

این قسمت برای ثبت مقاله شماست شما بااین کار مقاله خود را ثبت می کنید وباعث می شود دیگران هم ازمقاله شمااستفاده کندوباکمک دیگران مقالت راکامل کن

دیده و برتر شو

این بخش به شما کمک می کند تا شما معرفی شوید به کسانی که دنبال خدمات و کارهای شماهستند و شناخته شوید تا به کارایی  شما اطمینان کند وباشما طبق تخصص رفتارکند.

 

پیکربندی DHCP Server در روتر میکروتیک

مختصری درباره پروتکل Dynamic Host Configuration Protocol:
یک Client-Server application است که از آن به منظور تخصیص پارامترهای شبکه به صورت اتوماتیک استفاده می‌شود

از فرمت یک بسته DHCP هم برای درخواست کلاینت و هم پاسخ سرور استفاده می‌شود. هر کلاینت برای شناسایی سرورهای DHCP موجود، اقدام به Broadcast پیامی در شبکه می‌کند. پیغام پاسخ از طرف سرور می‌تواند Broadcast یا Unicast باشد. پیغام‌های درخواست و پاسخ DHCP، در دیتاگرام UDP کپسوله می‌شوند.

مراحل راه‌اندازی DHCP Server در روتر میکروتیک:
از منوی IP قسمت DHCP Server را انتخاب کنید.

 

در این قسمت بر روی DHCP Setup کلیک نمائید. در پنجره جدید اینترفیسی که می‌خواهید از طریق آن به کاربران به صورت اتوماتیک IP اختصاص دهید را انتخاب کنید.

در بخش بعد فضای آدرسی را که DHCP Server به کاربران تخصیص خواهد داد، انتخاب می‌کنید.

قسمت بعد مربوط به تنظیم Gateway برای سیستم‌هایی است که به آنها IP داده شده است. توجه داشته باشید که این آدرس IP باید روی اینترفیسی از روتر که سمت کاربران است، ست شده باشد.

اگر DHCP Server و Clientها در یک LAN نباشند، لازم است تا در این مرحله DHCP Relay را معرفی نمائید. DHCP Relay وظیفه ارسال درخواست‌ها و بازگرداندن جواب‌ها را بر عهده دارد.

در مرحله بعد محدوده IPهایی که می‌خواهیم به کاربران اختصاص داده شود را مشخص می‌کنیم.

در پنجره بعد، آدرس DNS Serverهای خود را وارد نمائید و در انتها مدت زمانی که هر کاربر IP تخصیص داده شده به خود را در اختیار دارد، تعیین می‌شود. زمانی که ۵۰ درصد lease time باقی مانده است، Client به منظور تمدید زمان، درخواست دیگری را به DHCP Server ارسال می‌کند. Client در این حالت باقی می‌ماند تا زمانی که DHCPACK دریافت کند. اگر این اتفاق رخ نداد و ۸۷٫۵ درصد از lease time گذشت، Client در اصطلاح به حالت Rebinding می‌رود. در این حالت یا DHCPNACK دریافت می‌شود و یا زمان به اتمام خواهد رسید که در هر دو حالت Client به مرحله اول بازگشته و دوباره برای دریافت آدرس IP درخواست ارسال می‌کند. البته ممکن است پیش از پایان زمان، DHCPACK دریافت شود که در این صورت تایمر ریست خواهد شد.

 

در پنجره Leases اطلاعاتی در مورد Clientهایی که IP گرفته و وصل شده‌اند را می‌توان مشاهده نمود.

همچنین اگر می‌خواهید یک آدرس IP مشخص را همواره به یک Client تخصیص دهید، پس از انتخاب کاربر مورد نظر در قسمت Leases، گزینه Make Static را انتخاب نمائید.

 

تخصیص ip ثابت در میکروتیک با استفاده از DHCP Reservations

آموزش راه اندازی DHCP سرور بر روی روتر و سویچ سیسکو

جریان بسته (Packet Flow) در میکروتیک نسخه ۶

معرفی بسته آموزشی حرفه ای VMware Product 2016

تفاوت بین روش‌های رمزنگاری WEP ،WPA و WPA2 در شبکه‌های بی سیم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اطلاعات تماس

آدرس:
ایران،تهران، سعادت اباد
تلفن:55101946-021

logo-samandehi
  
  توضیحات مختصر:
 
 سایت digi درتاریخ1395/6/6 فعالیت خود را در زمینه توسعه و ارائه خدمات اموزشی درفضای مجازی به طور رسمی آغاز نمود.digi درایران و کشور های دیگر طرفداران زیادی،چه درمیان کاربران حرفه ای وچه درمیان کاربران عادی ومعمولی در این زمان کوتاه کسب کرده است .hellodigi با دراختیارداشتن 20سرورپشتیبان همیشه بروزمی باشدودرهیچ زمانی از کمک کردن و اموزش دادن  کاربران خوددست بر نمی دارد.از همه مهم تراینکه خود شما در ساخت سایت hellodigi می توانید نقش داشته باشید باگذاشتن مقالات خودو آموزش به دیگران باعث یادگیری دوباره خود شوید وجایگاه خود را درشته خود بدست آورید.

 

با ما در تماس باشید